: oznamy

Festivalové rozprávky sme čítali pre deti

Čaro Zázračného oriešku stále trvá aj vďaka podujatiam, ktoré aj po festivale žijú témami súťažných titulov a festivalových výstav. Nielen tvorivé aktivity, ale aj prezentácia rozprávok v ich rôznej podobe sú stále živými spomienkami na XII. ročník festivalu. Z obľúbených festivalových rozprávok v knižnici čítali deťom na podujatí Čítanie je super aj veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý, primátor mesta Piešťany Peter Jančovič a bábkoherci Kristína Sviteková a Martin Kollár.

Poznáme víťazné rozhlasové rozprávky

V kategórii rozprávkových hier si víťazstvo podľa rozhodnutia odbornej poroty odniesla hra Traja kamoši a fakticky fantastický bunker autorky Barbory Kardošovej. Detskej porote sa najviac páčila hra podľa predlohy Diany Mašlejovej v dramatizácii Barbory Kardošovej Kráľovskí agenti. Spomedzi monologických rozprávok odbornú porotu najviac zaujal titul Marty Hlušíkovej Piata mušketierka podľa knižnej predlohy Čo baby nedokážu. Detská porota prisúdila víťazstvo titulu Jána Uličianskeho Pán Nápad zachraňuje svet. Kategórii hier pre rodinu jasne dominovala hra Viliama Klimáčka Osem uší, ktorá vznikla pri príležitosti 95. výročia rozhlasového vysielania na Slovensku a ktorej prisúdili víťazstvo obe poroty.

Zázračný oriešok 2022 nekončí

Festival sa síce už skončil, no orieškové podujatia stále pokračujú. Ešte stále sú k zhliadnutiu festivalové výstavy ako napríklad Na ceste… Adely Režnej, kolektívna výstavu ilustrátorov Orieškové ilustrácie, Rozprávková krajina Kataríny Ilkovičovej, Štvorcové oriešky či Knižné tvorenie 2 študentov ŠUP Josefa Vydru v Bratislave. Až do konca júna budú na motívy tvorby autorov výstav prebiehať literárno-výtvarné workshopy, komentované prehliadky, ale aj čítanie či prezentácia súťažných titulov. Nenechajte si ujsť ani slávnostné vyhodnotenie medzinárodnej výtvarnej súťaže O deťoch, ktoré šli hľadať rozprávku spojené s vernisážou výstavy a kultúrnym programom.

Cena RTVS 2022 a Cena LIC 2022 už majú svojich držiteľov

Rozhlas a televízia Slovenska udeľujú v roku 2022 Cenu RTVS divadelnému, filmovému a dabingovému hercovi Františkovi Kovárovi za jeho celoživotný prínos v oblasti rozhlasovej dramatickej tvorby pre deti a mládež. Za jedinečný umelecký prínos v oblasti literatúry pre deti a mládež získava v tomto roku Cenu Literárneho informačného centra – Cenu Márie Ďuríčkovej Ľubomír Feldek. Oceneným srdečne blahoželáme!

Prvý deň festivalu je úspešne za nami

V utorok, 17. mája, sme v našej knižnici slávnostne otvorili 12. ročník populárneho festivalu Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe., ktorý pripravujeme v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, Rozhlasom a televíziou Slovenska a mestom Piešťany.
Okrem slávnostného otvorenia a vernisáže sa uskutočnilo viacero divadelných predstavení, besied a workshopov a to nielen v knižnici, ale aj v Dome umenia, Elektrárni Piešťany, hoteli Thermia Palace či na viacerých základných školách Piešťan a okolia. Dôležitou hostkou slávnostného otvorenia bola aj ministerka kultúry SR Natália Milanová. Deň sme zakončili slávnostným večerom, na ktorom boli prítomní literárni i rozhlasoví tvorcovia, ilustrátori, ale aj členovia odbornej a detskej poroty.
Festival sa koná pod záštitou Natálie Milanovej, ministerky kultúry SR, Tomáša Tuhého, veľvyslanca ČR na Slovensku a Jozefa Viskupiča, predsedu Trnavského samosprávneho kraja. Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia.

galéria / utorok 17. mája 2022 – Zázračný oriešok

Obľúbený festival je za dverami

12. ročník nášho festivalu, ktorý pripravujeme v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, RTVS a mestom Piešťany, začína už zajtra, 17. mája, a potrvá do 20. mája. Zámerom festivalu je najmä obohatenie sveta súčasného dieťaťa o zážitok v podobe počúvania rozhlasových rozprávok a podporenie pozitívného vzťahu detí k čítaniu a posilnenie ich čitateľskej gramotnosti. Festival sa koná pod záštitou Natálie Milanovej, ministerky kultúry SR, Tomáša Tuhého, veľvyslanca ČR na Slovensku a Jozefa Viskupiča, predsedu Trnavského samosprávneho kraja. Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia.

V súťaži sa opäť stretnú rozhlasové hry a rozprávky pre deti

Ako už býva oriešku zvykom, aj dvanásty ročník festivalu je postavený na kvalitných rozhlasových hrách a rozprávkach súťažiacich v troch kategóriách. Počas štyroch festivalových dní si tak budete môcť vypočuť najlepšie monologické rozprávky, rozprávkové hry aj rozhlasové hry pre rodinu. Medzi súťažnými titulmi sa objavia rozprávky a hry nielen súčasných tvorcov, ale aj adaptácie klasických literárnych diel známe u nás aj v zahraničí.

Do Piešťan mieria osobnosti rozhlasového a knižného sveta

Zázračný oriešok je podujatím nielen s bohatým programom, no za roky svojej existencie sa stal aj miestom, kde sa stretávajú významné osobnosti rozhlasového a knižného sveta. Medzi tvorcami, ktorí nás tento rok poctia svojou účasťou nebudú chýbať Ján Uličiansky, Peter Karpinský, Viliam Klimáček, Marta Hlušíková, Barbora Kardošová či Diana Mašlejová a mnohí iní. Spomedzi ilustrátorov festival navštívia Vladimír Král, Martina Matlovičová, Bystrík Vančo, Juraj Martiška a ďalší. Mnohí z nich budú súčasťou besied, čítaní, literárnych workshopov či divadelných predstavení.

XII. ročník festivalu má svoju
ilustrovanú podobu

S ďalším ročníkom festivalu je tu nový vizuál podujatia. O výtvarné spracovanie XII. ročníka sa postarala výtvarníčka a ilustrátorka Adela Režná. “Na začiatku tvorby vizuálu bola myšlienka, ako nás rozhlas a knihy prepájajú. Mojím cieľom bolo znázorniť, že aj keď je medzi nami veľká vzdialenosť, sme spolu ako jedna veľká rodina. Strom znázorňuje dom, oriešky slúžia ako okná, skrz ktoré môžeme vidieť rôzne zvieratká, ktorým rozhlas či knihy spríjemňujú ich každodenné životy.” približuje tvorbu ilustrácie jej autorka.